Formy sushi

1. Nigiri – sushi formowane w dłoni - niewielkie porcje ryżu uformowane w wydłużony owal, nakryte plastrem ryby (lub dowolnym owocem morza, warzywem, omletem itp.). Nigiri znaczy zgniatać, formować.

2. Maki sushi – roladki z ryżu i jednym lub kilkoma składnikami farszu zawinięte w arkusz wodorostów nori, mamenori (papier sojowy) lub omlet (usujaki). W zależności od sposobu wykonania rozróżnia się:

• Futomaki (jap. futo - gruby) - grube rolki zawinięte w nori, wypełnione ryżem i 3 - 9 składnikami, krojone na 8 - 12 części.

• Hosomaki (jap. hoso - cienki) - cienkie rolki zawinięte w ½ arkusza nori, wypełnione ryżem i 1 - 2 składnikami, krojone na 6 kawałków.

• Uramaki, hadakamaki, chumaki (jap. ura- odwrotnie, hadaka- goły, nagi, chu- środkowy) - rolki z ryżu, nori i jednego lub kilku składników, zwinięte "odwrotnie", czyli ryżem na zewnątrz i pokrojone na 6 - 8 kawałków. Kaburamaki – uramak zawinięty w plastry ryby, owoców morza.

3. Chirashi sushi- sushi rozsypane - ryż z dodatkami podawany w naczyniu.

4. Hamaguri sushi - pakiety z ryżu i drobno pokrojonych dodatków uformowane w trójkąty, kulki lub kostki i zawinięte w cienki omlet usuyaki tamago.

5. Inari sushi - ryż z dodatkami w "koszulkach" ze smażonych, a potem duszonych na słodko plastrów tofu.

6. Oshi sushi, hako sushi - sushi z ryżu i ryby, sprasowane w pudełku osu lub oshiwaku (hako), pokrojone na prostokątne kawałki. Jest to jeden z najstarszych typów sushi, specjalność Osaki.

7. Bo sushi – długie rolowane sushi z marynowanych całych filetów rybnych i ryżu. Cięte po uformowaniu rolady w plastry. W Kioto popularne saba sushi (z makreli).

9. Kazari sushi – dekoracyjne - do tej kategorii należą rozmaite norimaki, wypełnione np. barwionym ryżem w kilku kolorach lub ukształtowane w przekroju w różne wzory (yin - yang lub inne).

12. Kim bap - koreańska odmiana sushi, nieco grubsza od hosomaka. Nadzieniem jest smażona wołowina lub szynka, szpinak, marchew, omlet, ogórek i ryż bez octu ( formalnie nie jest formą sushi).